اشتراک گذاری

درام فتوکپی

آشنایی با درام دستگاه کپی، ساختار آن و در نهایت نقشی که این بخش در فرآیند چاپ دارد، تأثیر بسزایی در تعمیر صحیح درام و رفع اشکالات پیش آمده در آن دارد. بنابراین پیش از پرداختن به روش‌های تعمیر درام، بدنیست نگاهی به کارکرد این قطعه و ساختار آن داشته باشیم. درام فتوکپی همانگونه که می‌دانید وظیفه انتقال پودر تونر بر روی کاغذ را برعهده دارد. این قطعۀ استوانه‌ای شکل، از جنس آلومینیوم است و روکشی از جنس سلنیوم آن را فرا گرفته است. هر درام دارای یک تیغه پاک کننده (وایپر بلید) است که تونرهای اضافی را از سطح و همچنین از روی کاغذ و کمربند انتقال (ترنسفر بِلت) کنار ‎می‎زند.

در شرایطی که درام دچار خرابی شده باشد فرآیند چاپ نیز با اشکال مواجه شده و خطوط نابهنجاری در برگه‌های چاپ شده ظاهر خواهد شد. البته خرابی درام دستگاه کپی نشانه‌های دیگری نیز دارد که در بخش‌های آتی به آنها اشاره خواهد شد. آشنایی با این نشانه‌‌ها در عیب‌یابی صحیح دستگاه و تشخیص نوع اشکال پیش آمده کمک شایانی خواهد کرد.

تعمیر درام فتوکپی

درام یکی از اصلی‌ترین قطعات دستگاه کپی و پرینتر است که وظیفه انتقال پودر تونر بر روی کاغذ را برعهده دارد. درام فتوکپی در صورت خرابی امکان تعمیر و تعویض دارد و تشخیص این موضوع نیاز به بررسی آن توسط کارشناسان تعمیر یونیت درام دستگاه کپی  دارد. نوع درام در دستگاه های کپی سیاه و سفید با دستگاه های کپی رنگی متفاوت است و این موضوع می بایست در تعمیر درام دستگاه کپی مد نظر قرار گیرد.

در مورد خرید درام نیز باید توجه داشت که حتما درام اصلیِ خودِ دستگاه تهیه و بر روی آن نصب شود. اگر درام دستگاه کپی اصلی و اورجینال شرکت سازنده نباشد هم باعث مصرف بالاتر پودر کارتریج و دولوپر و هم باعث افزایش فشار وارد شده به دستگاه می گردد.

بد نیست بدانید که تفاوت درام فتوکپی و پرینتر مربوط به نحوه انتقال تصاویر به درام است. یک درام با کیفیت دستگاه کپی با اینکه ممکن است اندکی گران تر باشد، ولی به دلیل اینکه نیازی به تعویض مکرر درام نخواهد داشت، می تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی در زمان و هزینه خرید مواد مصرفی ماشین های اداری شود.

در صورتی که میزان خرابی یونیت درام drum unit بالا بوده و امکان تعمیر یونیت درام دستگاه کپی وجود نداشته باشد، می‌بایست قطعه جدیدی جایگزین آن گردد. تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با تعمیر یونیت درام فتوکپی با حضور در مرکز تعمیرات دستگاه کپی و مراجعه به پارت مربوطه قابل دریافت است.

با علائم خرابی درام فتوکپی آشنا شوید

 

خط عمودی مستقیم و بسیار نازک در تمام طول صفحه

در صورت مشاهده این نشانه در صفحات چاپ شده‌تان، می‌توانید احتمال دهید که درام دستگاه کپی خراشیده شده است. این خراش ممکن است به دلیل برخورد درام با یک جسم خارج و یا ناشی از تونر روی وایپر بلید باشد که در هنگام چرخش، اطراف درام را به شکل یک حلقه می‌خراشد.

تکرار نقطه‎ هایی به طور مساوی

این نشانه نیز می‌تواند دال بر خراشیدگی OPC درام فتوکپی باشد. چاپ نقطه‌هایی به صورت مساوی بر روی صفحه معمولاً به دلیل وجود خراش‌هایی اتفاق می‌افتد که تعمیرکاران از آنها با پین هول (pinhole) یاد می‌کنند. فاصله نقاط مشاهده شده بر روی برگه، به محیط پیرامون درام بستگی دارد اما این تعداد معمولا 4 مورد است. در صورتی که پین هول‌‎های ایجاد شده توسط یک جسم خارجی ایجاد شده باشند (خشک شدن تونر روی درام) می ‎توان با استفاده از یک پنبه و الکل ایزو پروپیل آنها را رفع کرد.

تکرار نقاطی به طور یکنواخت به صورت یک نوار افقی در سراسر صفحه

مشاهده چنین نقاطی احتمالا به دلیل وجود اتصالی در PCR است. این نقاط به شکل پین هول و نوارهایی در سرتاسر صفحه مشاهده می‌شوند. سرویس‌های تخصصی مرتبط با رفع این اشکال و سایر اشکالات ذکر شده در بخش‌های پیشین، توسط کارشناسان مرکز تعمیر فتوکپی ارائه می‌گردد.

اتصال لکه ‎های تونر در سراسر صفحه به صورت عمودی

در صورتی که پوشش درام فتوکپی در معرض نور خورشید قرار گیرد، این اشکال در فرآیند چاپ ایجاد خواهد شد. همانگونه که می‌دانید قرار دادن درام در معرض نور مستقیم برای مدت زمان طولانی، باعث آسیب به پوشش آن می‎شود. لکه های تونر مشاهده شده در سراسر صفحه به محیط پیرامون درام بستگی دارد اما این لکه‌ها معمولاً 4 مورد هستند.

خطوط نازک در صفحه با فاصله‎ای مساوی از یکدیگر

در صورتی که این خطوط نازک به اندازه محیط پیرامون درام از هم فاصله داشته باشند، احتمالاً پوشش OPC درام توسط وایپر بلید خراش داده شده است. این موضوع معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که وایپر بلید بر روی درام در حالت استراحت است (یعنی زمانی که از پرینتر استفاده نمی‎کنید). مورد دیگری نیز که می‌تواند سبب این اتفاق گردد، گرما است.

مشاهده «اثر تایر» خاکستری در سمت راست یا چپ صفحه

این اشکال به دلیل شکل ظاهری آن، گاه با عنوان شن باد خورده نیز یاد می‎شود و معمولاً به دلیل نازک شدن پوشش درام فتوکپی اتفاق می‌ افتد. سرویس‌های تخصصی مرتبط با رفع این اشکال و سایر اشکالات ذکر شده در بخش‌های پیشین، توسط کارشناسان مرکز تعمیر فتوکپی ارائه می‌گردد

فیلم اموزشی تعویض درام دستگاه کپی

نمایندگی دستگاه کپی

نمایندگی دستگاه کپی در «بخش فروش»، تأمین‌کنندۀ دستگاه ها و قطعات مرتبط با دستگاه های کپی و در بخش «خدماتِ پس از فروش» ارائه‌دهنده خدمات تعمیر، بازسازی و ترمیم دستگاههای کپی است. برخی از سرویس‌های تعمیر فتوکپی که توسط کارشناسان این مرکز ارائه می‌گردد عبارتند از:

تعویض و تعمیر دولوپر دستگاه کپی، تعویض پودر کپی، تعمیر مین برد کپی، تعمیرات برد پاور کپی، تعمیر کاغذکش کپی، تعمیر فیوزینگ، تعمیر درام فتوکپی و … . این مرکز در تلاش است تا با همکاری نیروهای متخصص و مجرب، روز به‌روز خود را به استانداردهای جهانی این حوزه نزدیک‌تر سازد و بالاترین سطح کیفی خدمات را در زمینۀ فروش و سرویس‌های پس از آن به هموطنان گرامی ارائه نماید.

ویژگی قابل توجه مرکز تعمیر فتوکپی ضمانت و گارانتی تمامی خدماتی است که توسط کارشناسان این مجموعه ارائه می‌گردد؛ مدیریت نمایندگی دستگاه کپی به دلیل اطمینان از مهارت و دانش کادر فنی خویش، تمامی خدمات ارائه شده در این مجموعه را – چه در بخش فروش و چه در بخش تعمیر- گارانتی و ضمانت نموده است.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩