اشتراک گذاری

چگونه زمان مناسب شارژ کارتریج را تشخیص دهیم؟

کارتریج های مورد استفاده در دستگاه های کپی و پرینتر، با توجه به نوع و مدل دستگاه انواع متفاوتی دارند. هر یک از این کارتریج ها باید بر اساس کارکردی که دارند، در زمان مشخص شارژ شوند. برای این منظور می توان با بررسی برخی موارد زمان مناسب شارژ کارتریج را تعیین کرد.

در دستگاه های کپی و پرینتر ها، قطعه ای تحت عنوان کارتریج وجود دارد. این قطعه که با تونر یا جوهر پر می شود، در فرایند چاپ و پرینت این دستگاه ها نقش مهمی دارد. نکته مهم در خصوص هر کارتریجی، تشخیص زمان مناسب برای شارژ کردن آن است. در واقع هر کارتریج بر اساس کارکرد و نوع آن، یک مدت زمان مشخصی کار می کند و بعد از گذشت این مدت زمان، باید به موقع شارژ کارتریج انجام شود.

بسیاری از کاربران برای تشخیص زمان مناسب شارژ کارتریج مورد نظر خود با مشکل مواجه می شوند و نمی دانند که در چه زمانی باید برای شارژ کردن کارتریج خود اقدام کنند. شارژ به موقع اهمیت زیادی در حفظ عملکرد دستگاه دارد و باید این کار را به دقت و در زمان مناسب انجام داد. در ادامه با بررسی نشانه هایی در این زمینه، زمان مناسب شارژ کارتریج را بررسی می کنیم.

بهترین زمان شارژ کارتریج

چرا تشخیص به موقع زمان شارژ کارتریج از اهمیت زیادی برخوردار است؟

پیش از این که به بررسی این موضوع بپردازیم که چطور می توان زمان دقیق شارژ کردن کارتریج را تشخیص داد، باید از اهمیت این موضوع گفت. تعیین سطح جوهر یا تونر دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است و باید قبل از اتمام آن، فرایند شارژ کردن انجام شود. به این ترتیب در زمان هایی که به شدت به عملکرد و استفاده از دستگاه نیاز است، دچار دردسر نخواهیم شد. از طرفی با تشخیص و تعیین زمان مناسب شارژ کارتریج دستگاه مورد نظر، به افزایش دوام و کارکرد دستگاه کمک کرده و مانع از خراب شدن زود هنگام و آسیب رسیدن به آن خواهیم شد.

تشخیص زمان مناسب شارژ کارتریج با دقت بالا به چه صورتی انجام می شود؟

برای تشخیص زمان دقیق شارژ کردن کارتریج، می توان از فرایند دقیقی که برای دستگاه های مختلف به صورت دقیق انجام می شود، کمک گرفت. به این فرایند گزارش گیری گفته می شود. با کمک گزارش گیری درست و به موقع از میزان تونر یا جوهر کارتریج و وضعیت آن، می توان به صورت دقیق تری زمان مناسب شارژ کارتریج مورد نظر را تشخیص داد. این کار به ما می گوید که در چه زمانی باید کارتریج را شارژ کرد یا حتی اگر زمان تعویض آن نیز فرا رسیده باشد، ما را از این مهم مطلع می سازد.

بر اساس چه نشانه هایی می توان زمان شارژ کارتریج را تشخیص داد؟

علاوه بر فرایند گزارش گیری از سطح تونر دستگاه و بررسی دوره ای و دقیق وضعیت کارتریج، برخی از نشانه ها می توانند به ما برای تشخیص زمان مناسب شارژ کارتریج کمک کنند. اکثر این نشانه ها مربوط به فرایند چاپ و پرینت هستند و از روی این موارد می توان نیاز به شارژ شدن کارتریج را تشخیص داد. مهم ترین نشانه ها شامل موارد زیر می شوند:

  • کیفیت ضعیف چاپ که به صورت چاپ های کم رنگ تر، بسیار پررنگ، چاپ های خاکستری، چاپ های نصفه و نیمه و روشن و تاریک دیده می شوند.
  • برگه ها به صورت سفید یا ناقص چاپ شده اند
  • وضوح تصویر در برگه های چاپ شده بسیار کم بوده و تصاویر و متون بسیار تار هستند
  • مشاهده خطوط افقی و عمودی روی برگه های چاپ شده
  • ارور دادن نمایشگر دستگاه و چشمک زدن چراغ مربوط به تونر و کارتریج آن

 

با تکیه بر این نشانه ها، می توان زمان مناسب شارژ کارتریج را به صورت تقریبی معین کرد. به هر حال راه کار های دقیق تر مانند گزارش گیری از وضعیت تونر دستگاه به مراتب راه حل مطمئن تری در این زمینه است و می تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند.

علاوه بر روش دقیق گزارش گیری، از یک طریق دیگر نیز می توان میزان تونر دستگاه را بررسی کرد و به این ترتیب زمان دقیق شارژ کردن کارتریج را تشخیص داد. در ادامه به این راه حل اشاره می کنیم. در این روش از بخشی به نام چیپست و درایور برای تعیین زمان مناسب شارژ کارتریج استفاده می شود.

ارزیابی دقیق زمان شارژ کردن کارتریج با کمک چیپست دستگاه به چه صورت است؟

در هر پرینتری یک قطعه به نام چیپست وجود دارد. علاوه بر آن، درایور هایی که در این دستگاه ها وجود دارند با همراهی چیپست، به کاربر در خصوص زمان اتمام تونر کارتریج و زمان مناسب شارژ کارتریج هشدار می دهند. این هشدار به صورت یک ارور روی نمایشگر مشاهده می شود.

علاوه بر این با اتصال دستگاه به یک کامپیوتر، می توان با وارد شدن به تنظیمات دستگاه، بخش سرویس پرینتر را انتخاب کرد و در آن با بررسی میزان جوهر یا تونر دستگاه که با عنوان Estimate Ink Level مشخص می شود، میزان تونر باقی مانده را تشخیص داد و به این ترتیب برای زمان دقیق شارژ کردن کارتریج دستگاه تصمیم گرفت. البته قطعا در خصوص دستگاه های متفاوت و در برند های مختلف، مسیر دسترسی به این گزینه و عبارت های مربوط به آن ممکن است تفاوت هایی داشته باشد.

مشکلات احتمالی بعد از شارژ کارتریج شامل چه مواردی است؟

برخی مواقع حتی با وجودی که درست در زمان مناسب شارژ کارتریج، فرایند شارژ انجام می شود، اختلالاتی در دستگاه مشاهده می شود. در صورتی که تونر استفاده شده در دستگاه از نوع با کیفیت و اصلی نباشد، بروز این مشکلات بسیار محتمل خواهد بود. علاوه بر این، برخی اوقات کارتریج یا درام کارتریج آسیب دیده است و حتی با شارژ آن هم مشکل چاپ در دستگاه برطرف نمی شود.

در این مواقع ممکن است برای مثال نیاز به تعمیر درام پرینتر نیز وجود داشته باشد. درست شارژ نشدن کارتریج ها، وجود ارور های نرم افزاری در دستگاه و مواردی از این قبیل ممکن است باز هم بعد از شارژ کارتریج مشاهده شوند. این در حالی است که زمان دقیق شارژ کردن کارتریج توسط کاربر رعایت شده است اما مشکلات دیگری در حین انجام این فرایند به وجود آمده است.

چه نکاتی را باید در خصوص شارژ کردن کارتریج در نظر داشت؟

با وجودی که بسیاری از کاربران هنوز بین این دو راهی مانده اند که آیا باید شارژ کارتریج را مد نظر قرار دهند یا آن را تعویض کنند، اما با این حال شارژ تونر هنوز هم گزینه مقرون به صرفه تری است. اما نکته مهم علاوه بر تشخیص زمان مناسب شارژ کارتریج، توجه به تعداد دفعات انجام این کار با توجه به مدل و کارکرد دستگاه است. هر کارتریجی بنا به مدلی که دارد، تنها تعداد دفعات محدود و مشخصی امکان شارژ شدن دارد و بعد از این دفعات، باید آن را با یک نمونه جدید تعویض کرد. بنابراین در زمان شارژ کردن آن، حتما این موضوع را با راهنمایی گرفتن از تعمیرکاران و سرویس کاران این دستگاه ها بررسی کنید.

نکته مهم دیگر نیز رعایت اصول شارژ و خرید تونر است. حتما از تونر های با کیفیت و اصلی خود دستگاه استفاده کنید و مراحل شارژ کارتریج را مطابق با نوع و مدل دستگاه خود به دقت انجام دهید. با انجام گزارش گیری و تعیین وضعیت تونر کارتریج دستگاه خود، از شرایط آن مطلع شده و زمان مناسب شارژ کارتریج را تعیین کنید. چرا که با انجام به موقع این کار، باعث حفظ کارایی دستگاه خود خواهید شد.

5/5(1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩