اشتراک گذاری

دلیل چاپ بی کیفیت برگه ها در دستگاه کپی چیست؟

یکی از مشکلات رایج در دستگاه های کپی، بروز اختلالاتی در فرایند چاپ است. چاپ بی کیفیت دستگاه کپی یکی از رایج ترین این مشکلات است که برای کاربران زیادی در خصوص دلیل بروز آن سوال پیش می آید. با توجه به دلایل مختلفی که برای بی کیفیتی برگه های کپی شده وجود دارد، راه حل هایی نیز برای رفع مشکل ارائه می شود.

در بین مسائل و مشکلات متعددی که در خصوص دستگاه های کپی مطرح می شود، یکی از رایج ترین موارد که کاربران زیادی به آن اشاره می کنند، مشکلاتی است که در خصوص چاپ و کپی در این دستگاه ها مشاهده می شود. برای مثال ممکن است که دستگاه کلا کپی نگیرد یا برگه ها را سفید چاپ کند. در واقع زمانی که فرایند چاپ و کپی در این دستگاه ها به درستی عمل نمی کند، کل عملکرد دستگاه تحت تاثیر قرار گرفته و کاربر به مشکل می خورد. چاپ بی کیفیت دستگاه کپی یکی از رایج ترین این موارد است که کاربران زیادی با آن درگیر می شوند.

در حالت نرمال، یک دستگاه کپی باید برگه هایی بسیار با کیفیت و با وضوح کامل را چاپ کنند. وضوح و کیفیت چاپ برگه ها باید به حدی باشد که دقیقا همه چیز مشابه برگه اصلی بوده و اسناد کاملا قابل رویت و خوانا باشند. اما در مواردی به دلیل بروز اختلالاتی در دستگاه، شاهد چاپ بی کیفیت دستگاه کپی هستیم. بی کیفیتی برگه های کپی شده، به نوعی دستگاه مورد نظر را بلا استفاده می کند. در این جا می خواهیم دلیل بروز این مشکل و راه حل های موجود برای رفع مشکل چاپ ضعیف دستگاه کپی را بررسی کنیم.

چاپ بی کیفیت دستگاه کپی

منظور از چاپ بی کیفیت دستگاه کپی چیست؟

زمانی که از بی کیفیتی برگه های کپی شده حرف می زنیم، منظور پایین بودن کیفیت و وضوح تصویر اسنادی است که آن ها را با دستگاه مورد نظر کپی کرده ایم. در برخی مواقع، برگه ها به شدت چاپ روشنی دارند. یعنی روشن تر از آن چیزی هستند که باید باشند و در مواردی این روشن بودن به حدی است که نمی توان به درستی متن یا تصویر روی برگه را متوجه شد. این حالت را می توان چاپ کم رنگ نیز در نظر گرفت.

در مقابل نیز برخی مواقع چاپ بی کیفیت دستگاه کپی به صورت چاپ های تیره تر یا چاپ های پر رنگ در برگه های کپی شده دیده می شوند. البته این چاپ ضعیف دستگاه کپی، گاهی به صورت چاپ های نصفه و نیمه، مشاهده خطوطی روی برگه ها، لکه افتادن روی برگه ها و چاپ خاکستری رنگ برگه های کپی شده نیز مشاهده می شود. به هر حال این مشکل به معنی بلا استفاده شدن دستگاه کپی خواهد بود و باید در اسرع وقت دلیل بروز آن تشخیص داده شده و برای رفع آن اقدامات لازم انجام شود.

به صورت کلی چاپ ضعیف دستگاه کپی چه دلایلی دارد؟

بروز مشکل چاپ بی کیفیت دستگاه کپی، می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. یک دستگاه کپی از بخش ها و قطعات متفاوتی تشکیل شده که همه آن ها در تعامل با هم فرایند چاپ و کپی را در دستگاه پیش می برند. بنابراین هر نوع اختلالی در یکی از این بخش ها می تواند موجب بی کیفیتی برگه های کپی شده شوند. به صورت عمده می توان دلایل زیر را برای این چاپ های ضعیف دستگاه های کپی در نظر گرفت:

  • گاهی اوقات مشکل بی کیفیتی برگه های کپی شده مربوط به بی کیفیت خود برگه هایی است که برای کپی استفاده می شود
  • سرویس نشدن دستگاه و تمیز نبودن آن می تواند دلیل دیگر بروز این مشکل باشد
  • ممکن است تنظیمات دستگاه کپی به هم ریخته باشد، تنظیماتی مانند نور، کنتراست، میزان روشنایی چاپ و مواردی از این قبیل که باید در بخش نرم افزاری دستگاه کپی تنظیم شود
  • در بیشتر موارد این چاپ ضعیف دستگاه کپی به مشکلات کارتریج و تونر دستگاه کپی مربوط می شود. خصوصا زمانی که تونر به اتمام رسیده باشد یا سطح آن کم تر از میزان مورد نیاز باشد
  • ممکن است سطح درام دستگاه کپی مشکل داشته باشد، وجود خط و خش در سطح درام یا کثیف بودن آن می تواند روی کیفیت چاپ تاثیر بگذارد
  • ممکن است شیشه دستگاه کثیف باشد و همین کثیفی روی وضوح و کیفیت چاپ برگه ها تاثیر منفی بگذارد

این موارد را به صورت کلی می توان به عنوان دلایل چاپ بی کیفیت دستگاه کپی در نظر گرفت. در اکثر موارد، با راه حل هایی ساده می توان این مشکلات را برطرف کرد و کیفیت چاپ در دستگاه را به حالت اولیه آن بازگرداند. در ادامه با توجه به دلیل بروز این مشکل، راه کار هایی را برای رفع ایراد چاپ ضعیف دستگاه کپی ارائه می دهیم.

رفع مشکل بی کیفیتی برگه های کپی شده با سرویس کردن دستگاه کپی زیراکس

هر ماشینی برای این که عملکرد درست خود را حفظ کرده و به صورت کارآمد عمل کند، نیاز به سرویس های دوره ای دارد و باید مدام دستگاه بررسی و تمیز شود. دستگاه کپی نیز دقیقا مانند یک ماشین نیاز به سرویس های منظم و تمیز شدن دارد. یک دستگاه کپی از بخش هایی تشکیل شده که عملکرد شان کاملا به هم مرتبط است. برای مثال اگر تونر روی درام بریزد و در آن جا جمع شود یا این که پرز های کاغذ روی سطح شیشه دستگاه یا درام را به مرور زمان بپوشانند، قطعا عملکرد چاپ دستگاه ضعیف می شود.

بنابراین، در قدم اول برای رفع مشکل چاپ بی کیفیت دستگاه کپی مورد نظر، باید دستگاه را به صورت کامل بررسی کرده و تمام بخش های آن را تمیز کنید. تمیز کردن شیشه دستگاه کپی و پاک کردن گرد و غبار و پرز هایی که روی آن قرار دارد، تمیز کردن بخشش های مختلف دستگاه و همچنین تمیز کردن درام یونیت دستگاه در دوره های منظم، در اکثر مواقع می تواند به رفع مشکل بی کیفیتی برگه های کپی شده کمک کند.

انجام تنظیمات مجدد در دستگاه برای رفع مشکل چاپ ضعیف دستگاه کپی

همان طور که گفته شد، گاهی اوقات کیفیت پایین چاپ، به دلیل به هم خوردن تنظیمات خود دستگاه است. تنظیماتی مانند تنظیم نور، روشنایی، کنتراست و مواردی از این قبیل اگر به هم بریزد، شاهد چاپ بی کیفیت دستگاه کپی خواهیم بود. انجام تنظیمات کپی خصوصا تنظیم کردن میزان روشنایی و کنتراست چاپ، تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت چاپ برگه ها خواهد داشت.

در منویی که روی نمایشگر اکثر دستگاه های کپی وجود دارد و با استفاده از دفترچه راهنمای خود دستگاه، می توان این تنظیمات را به حالت نرمال مورد نظر برگرداند تا مجددا کیفیت چاپ برگه ها به حالت قبل برگردد و مشکل بی کیفیتی برگه های کپی شده برطرف شود.

چرا نوع کاغذ مصرفی برای کپی، روی کیفیت چاپ تاثیر دارد؟

یکی از مواردی که به عنوان دلیل بی کیفیتی برگه های کپی شده مطرح کردیم، بی کیفیت بودن و نامناسب بودن برگه هایی است که برای کپی از آن ها استفاده می شود. برگه هایی که کیفیت پایینی دارند، سطح آن ها پرز می دهد. همین پرز می تواند روی عملکرد دستگاه تاثیر بگذارد. علاوه بر این، سایز و اندازه مناسب برگه ها روی میزان کیفیت چاپ تاثیر گذار خواهد بود.

کاغذ هایی که وزن زیادی دارند و کیفیت آن ها پایین است و همچنین استفاده از برگه هایی که رنگ آن ها تیره تر است، می تواند باعث بروز مشکل چاپ بی کیفیت دستگاه کپی شده و عملکرد دستگاه را زیر سوال ببرد. بنابراین با انتخاب برگه های با کیفیتی که جنس، وزن و رنگ مناسبی دارند، می توان مشکل بی کیفیتی برگه های کپی شده را برطرفش کرد.

رفع مشکلات تونر و کارتریج برای برطرف کردن مشکل چاپ بی کیفیت دستگاه کپی

همان طور که گفته شد، یکی از مهم ترین دلایل کیفیت پایین چاپ در دستگاه های کپی، خصوصا در مواردی که کپی ها بسیار کم رنگ تر یا پر رنگ تر از حالت معمول هستند، بعد از به هم خوردن تنظیمات دستگاه مربوط به مشکلات تونر و کارتریج می شوند. بنابراین باید در این خصوص سطح تونر دستگاه را بررسی کنید و همچنین ببینید که کارتریج دستگاه را چه زمانی تعویض کرده اید و چند بار آن را شارژ کرده اید.

در مواقعی کم بودن سطح تونر از حد معمول، اتمام تونر، استفاده از تونر ها یا کارتریج های غیر اصل و بی کیفیت، پر کردن بیش از حد کارتریج با تونر و مواردی از این قبیل، باعث بروز مشکلاتی در فرایند چاپ شده و کیفیت کپی ها را تحت تاثیر قرار می دهند. گاهی اوقات به دلیل شکستگی یا خرابی کارتریج، دستگاه دچار تونر ریزی می شود و همین امر به نوبه خود موجب بروز مشکل چاپ بی کیفیت دستگاه کپی خواهد شد.

برای رفع مشکل چاپ بی کیفیت دستگاه کپی خود، ابتدا سطح تونر و شرایط کارتریج را بررسی کنید. اگر سطح تونر کم بود یا تمام شده بود، آن را با یک تونر متناسب با دستگاه و اصلی، جایگزین کنید. علاوه بر این، اگر کارتریج دستگاه مشکل دارد، برای رفع مشکلات ایجاد شده در دستگاه مورد نظر از مراکز تعمیر دستگاه کپی، کمک بگیرید. گاهی ممکن است برای رفع مشکل بنا به نظر تعمیرکار، نیاز به تعویض کارتریج یا درام دستگاه کپی وجود داشته باشد.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩