اشتراک گذاری

مشکلات دستگاه کپی

اگر چه دستگاههای کپی امکانات سریع و راحت تری در اختیار کاربران قرار داده اند اما برخی مواقع ایجاد مشکلات کوچک و عدم اگاهی کاربران در رفع انها، استفاده از این محصولات را با دردسر و مشکل مواجه می کند. زمانی که مشغول به کار خود هستید، دستگاه کپی شما ناگهان از کار می افتد یا صفحه کپی غیر معمول و نادرست تولید می کند. جلوگیری از این امر به طور قطع ناممکن است. مدل ها و برند های مختلف دستگاه های کپی مستعد مشکلات مختلفی می باشند اما بعضی از این ایرادات در میان تمام دستگاه ها مشترک است. در ادامه با ما در نمایندگی کیوسرا در کرج همراه باشید تا شما را با شایع ترین مشکلات دستگاه کپی و رفع انها آشنا کنیم:

مشکلات دستگاه کپی

گیر کردن کاغذ :

گیر کردن کاغذ یکی از متداول ترین و شایع ترین مشکلات دستگاه کپی می باشد. این اتفاق ممکن است بخاطر اندازه نامناسب کاغذ مورد استفاده یا عدم جاگذاری صحیح کاغذ در سینی دستگاه کپی باشد. بنابراین موجب عدم دریافت درست کاغذ توسط دستگاه شده و در نهایت باعث گیر کردن کاغذ می شود که کار کپی را با مشکل مواجه می کند. برطرف کردن این مشکل مستلزم برداشتن دستی کاغذهای گیر کرده و جاگزین کردن آنها با اندازه استاندارد و یا جاگذاری درست کاغذ در سینی دستگاه و از سر گرفتن عملیات کپی می باشد. علاوه بر این گرد و خاک موجود در کاغذ و دستگاه نیز باعث صدمه به دستگاه و نهایتا گیر کردن کاغذ در آن می شود. بهترین روش برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، تمیز کردن لاستیک های فید در بازه های زمانی کوتاه می باشد.

ایجاد خطوط بر روی کاغذ :

زمانی که یک صفحه با متن ساده و تصاویر معمول را کپی می کنید ممکن است خطوط اضافی، رگه های مشکی یا سایر انحرافات متون در صفحه افتاده باشد. این امر ممکن است به دلایل مختلف باشد که در ادامه به مهترین آنها اشاره می کنیم :

  • وجود اشیای خارجی بر روی شیشه یا اینه اسکنر دستگاه
  • خرابی یا کار کرد نادرست قطعه درام و واحد توسعه که تنها در سیستم های کپی چند جزئی دیده می شود
  • کار نکردن صحیح تیغه درام که باعث بوجود آمدن خط های بزرگ عمودی در پایین صفحه می شود
  • مشکلات فیوزینگ دستگاه کپی

مشکل اول را می توان براحتی با از بین بردن اشیای خارجی و تمیز کردن شیشه و آینه های اسکنر حل کرد. بقیه مسائل معمولا با تعمیر کردن قطعه یا تعویض بخش خراب و فرسوده دستگاه برطرف می شود. معمولا اصلاح این موارد به کمک ارائه دهنده خدمات پس از فروش دستگاه خریداری شده نیاز دارند. چنانچه با هر یک از مشکلات ذکر شده مواجه شدید تعمیرات دستگاه کپی خود را به ما بسپارید.

مشکلات تونر یا کارتریج :

مشکلاتی از قبیل کم و خالی شدن تونر یا بهینه عمل نکردن تونر ممکن است برای دستگاه کپی ایجاد شود. اگر ظرفیت تونر کم یا خالی شده باشد، بهترین راه تعویض آن است. اما اگر عملکرد تونر نادرست باشد به یکی از دو روش زیر باید عمل کرد:

خطای سازنده کارتریج :

انجام عمل کپی با کیفیت بسیار ضعیف که در این شرایط چاره ای جز تعویض کارتریج نیست.

خطای عدم ناسازگاری کارتریج :

بیشتر دستگاه های کپی با برند های مختلف نیازمند تونر خاص مرتبط با همان برند می باشند و بالطبع اگر از تونر نامربوط با دستگاه تان استفاده نمائید نهایتا با مشکل مواجه خواهید شد.

صفحات مچاله و پیچ و تاب خورده :

مچاله شدن کاغذی که از دستگاه کپی بیرون آمده می تواند یک مشکل حاد مخصوصا برای افراد حرفه ای شاغل در ادارات، تلقی شود. این مشکل معمولا به دلیل وجود نقص فنی در کاغذکش دستگاه رخ می دهد که باعث گیر کردن یا چسبیدن برگه ها می شود. جمع شدن کاغذ به علت وجود رطوبت در سینی کاغذ و اسمبلی Fuser نیز می تواند باشد. این مشکل به هر دلیلی که رخ دهد ظاهر مناسبی ندارد و هرگز نباید از کاغذ آسیب دیده دوباره استفاده کرد. در صورتی که مشکل از سینی و کاغذکش دستگاه باشد باید توسط کارشناس فنی تعمیر یا تعویض شوند.

کپی های ایجاد شده بسیار روشن یا بسیار تیره هستند :

یکی دیگر از مشکلات دستگاه کپی ایجاد صفحات کپی شده بسیار روشن یا بسیار تیره می باشد که نتیجه تنظیم نبودن کنترل های چگالی دستگاه کپی است. ممکن است کاربری اشتباها تنظیمات قبلی را عوض کرده باشد. در این شرایط می توان تنظیمات چگالی را به حالت اولیه و پیش فرض برگرداند. همچنین ممکن است عمر درام به اتمام رسیده باشد یا تونر موجود بد باشد و یا استفاده از تونر نامناسب در دستگاه شما باعث ایجاد مشکل در چگالی شده باشد که در این شرایط حتما باید تونر عوض شود.

مشاهده لکه هایی بر روی صفحه :

گاهی اوقات ممکن است نقاط یا لکه هایی تیره روی صفحه کپی بیفتد. در صورتی که این نقاط در یک ناحیه مشخص قرار داشته باشند ممکن است مشکل از آینه و شیشه دستگاه کپی باشد، که قاعدتا با تمیز کردن شیشه دستگاه حل می شود. اما اگر این لکه ها به صورت تصادفی روی صفحه می افتد، مشکل در درام دستگاه است. که راه حل آن تعویض قطعه معیوب می باشد.

علاوه بر مطالب بالا، رعایت مراحل زیر نیر باعث جلوگیری از مشکلات دستگاه کپی شما و همین طور طول عمر آن می شود :

  • مهمترین کار در جاگذاری کاغذ می باشد که اولا سایز مناسب انتخاب شود دوما نیروی اضافی برای جاگذاری به دستگاه تحمیل نشود.
  • پاک کردن و چک کردن دستگاه از گرد و غبار و اشیا خارجی به طور مرتب و روزانه
  • تعویض و تعمیر به موقع قطعات معیوب و سرویس کردن دستگاه در زمان های مناسب
Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩