اشتراک گذاری

چطور مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده را برطرف کنیم؟

اگر از کاربران برنامه ورد هستید و می خواهید یک سند یا متن را پرینت بگیرید، ممکن است متوجه شوید که بخشی از متن شما حذف شده یا به درستی چاپ نشده است. این مشکل در واقع ناقص چاپ شدن متن نیز گفته می شود. مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده که قطعا بسیار دردسرساز است و می تواند علاوه بر وقت گیر بودن موجب هدر رفتن کاغذ و جوهر پرینتر شود، هم می تواند به تنظیمات خود برنامه ورد مربوط شود و هم به دلیل وجود مشکلاتی در دستگاه چاپگر این مشکل ایجاد شود. در این مقاله می خواهیم روش ها و راه حل هایی را بررسی کنیم که احتمال زیاد می تواند مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده را برطرف کند.

حذف شدن متن در صفحات چاپ شده

روش های رفع مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده

همانطور که گفته شد ناقص چاپ شدن متن در یک سند ورد هم می تواند به تنظیمات برنامه مایکروسافت ورد ارتباط داشته باشد و هم مشکلات و خرابی های پرینتر دلیل بروز آن باشد. در نتیجه روش های رفع این مشکل از انجام یک سری تنظیمات برنامه تا عیب یابی و تعمیر پرینتر متفاوت است. در کل برای رفع مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده راهکارهای زیر را دنبال کنید:

 • ریستارت کردن پرینتر و سیستم به صورت همزمان
 • بررسی پرینتر
 • نصب مجدد درایور پرینتر
 • بررسی فایل مورد نظر برای پرینت
 • تبدیل ورد به PDF
 • از سیستم عیب یاب ویندوز کمک بگیرید
 • متوقف کردن چاپ پس زمینه
 • به روز رسانی کردن درایورها
 • جوهر پرینتر را چک کنید
 • تنظیمات اندازه و مقیاس بندی ورد را چک کنید
 • مطمئن شوید که متن پنهان در فایل ورد وجود ندارد
 • مجددا فایل ورد را نصب کنید

در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها می پردازیم تا بتوانید به کمک آنها مشکل چاپ نشدن بخشی از متن در سند چاپی خود را برطرف کنید.

ریستارت کردن پرینتر و سیستم به صورت همزمان

اولین و ساده ترین گزینه برای رفع مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده ریستارت کردن همزمان پرینتر و کامپیوتر است. ریستارت کردن به عنوان یک روش ساده و بدون دردسر می تواند در اکثر مواقع باگ های احتمالی را برطرف کند و در نتیجه ممکن است با انجام این کار مشکل کامل چاپ نشدن متن ورد نیز برطرف شود. البته قبل از ریستارت کردن مطمئن شوید که هیچ فایل و برنامه بازی نداشته باشید تا اطلاعات شما دچار مشکل نشود.

این مقاله حتما به کارت میاد : ارورها و کدهای خطا در پرینتر

بررسی پرینتر

در مرحله بعدی بهتر است پرینتر را بررسی کنید و ببینید که همه چیز مرتب است یا خیر. اتصالات پرینتر را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه چیز به درستی نصب است. چراغ های دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که پرینتر روشن است و هیچ مشکلی در اتصال و کارکرد آن وجود ندارد. از طرفی نیز شاید کاغذ به درستی در پرینتر قرار نگرفته است و به همین دلیل مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده به وجود می آید. 

شما می توانید با سرویس کردن پرینتر و تمیز کردن بخش های مرتبط با چاپ از بروز مشکلاتی مشابه جلوگیری کنید. کامل چاپ نشدن متن می تواند به دلیل جمع شدن گرد و غبار یا ذرات کاغذ در قسمت های داخلی دستگاه از جمله درام یا یونیت پرینتر هم باشد.

نصب مجدد درایور پرینتر

اگر درایور پرینتر شما به درستی نصب نشده باشد بدون شک در عملکرد چاپگر مشکلاتی به وجود می آید که یکی از آنها می تواند همین مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده باشد. بنابراین یک بار درایور پرینتر را حذف کرده و مجددا آن را نصب کنید. به این ترتیب ممکن است مشکلاتی که در کارکرد پرینتر به وجود آمده برطرف شود. برای تعمیر درب شکسته پرینتر خود با ما تماس بگیرید.

بررسی فایل مورد نظر برای پرینت

حالا در مرحله بعدی برای رفع مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده بهتر است سری به فایل مورد نظر برای پرینت بزنید و ببینید که آیا مشکل از فایل است یا خیر. برای این منظور می توانید یک فایل ورد دیگر را امتحان کنید و با چاپ آن ببینید که آیا باز هم متن به صورت ناقص چاپ می شود یا خیر. اگر باز هم همین مشکل وجود داشت احتمال این که ایراد به وجود آمده از پرینتر باشد بیشتر می شود.

تبدیل ورد به PDF

یک ترفند دیگر که می تواند به شما در رفع مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده کمک کند، تغییر فرمت فایل مورد نظر و چاپ آن در سایر فرمت هاست. یکی از بهترین گزینه ها هم قطعا فرمت PDF است، چرا که معمولا متن در این فرمت به هم نمی ریزد.

از سیستم عیب یاب ویندوز کمک بگیرید

حالا که تمام گزینه های بالا را امتحان کردید و هنوز هم مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده برطرف نشده است، می توانید برای تشخیص دلیل بروز این ایراد از سیستم عیب یاب ویندوز کمک بگیرید تا با کمک این ابزار بتوانید علاوه بر عیب یابی پرینتر، سایر ایرادات احتمالی را نیز متوجه شوید. 

در نتیجه بر اساس نوع مشکل برای رفع آن اقدام کنید. گاهی خود ابزار عیب یابی ویندوز می تواند مشکل را برطرف کند و گاهی نیز به شما می گوید که باید برای رفع اختلال به وجود آمده چه کاری را انجام دهید.

این مقاله را از دست ندهید : علت کند شدن سرعت پرینتر

متوقف کردن چاپ پس زمینه

توصیه بعدی برای رفع مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده متوقف کردن چاپ پس زمینه است. برای این منظور باید به سراغ تنظیمات برنامه ورد بروید. بعد از باز کردن فایل ورد در بالای صفحه ابتدا روی گزینه File زده و سپس گزینه option را انتخاب کنید. حالا در بخش Advanced باید گزینه Print in Background را غیر فعال کنید. با انجام این کار احتمالا مشکل چاپ ناقص متن در ورد برطرف می شود.

به روز رسانی کردن درایورها

به روز رسانی همیشه واجب است، خصوصا در مورد درایورهای پرینتر. در نتیجه اگر با مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده مواجه هستید و با هیچ ترفندی این ایراد برطرف نمی شود، مطمئن شوید که درایورها به روزرسانی شده اند و در غیر این صورت به روزرسانی آنها را انجام دهید. با کلیک راست کردن روی نام پرینتر مورد نظر و انتخاب گزینه update driver، می توانید در صورت وجود نسخه به روزرسانی، درایورها را آپدیت کنید.

جوهر پرینتر را چک کنید

مشکلات پرینتر می تواند شامل بی کیفیت بودن جوهر یا کم بودن تونر باشد. اگر کارتریج شما نیاز به شارژ شدن یا تعویض داشته باشد، احتمال این که چاپ اسناد به صورت ناقص انجام شود بالاست. بنابراین مطمئن شوید که مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده ارتباطی به کارتریج ندارد و نیازی به تعویض یا شارژ کارتریج نیست.

تنظیمات اندازه و مقیاس بندی ورد را چک کنید

یکی از دلایل مهمی که می تواند موجب چاپ نشدن یا نصفه چاپ شدن بخشی از متن چاپ شده شود، تنظیم نبودن سایز و مقیاس چاپ در برنامه ورد است. مطمئن شوید که سایز کاغذ مورد استفاده برای چاپ با سایز تنظیم شده در برنامه ورد یکی است. یک موضوع دیگر که می تواند موجب بروز مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده شود، فعال بودن گزینه Scaled در بخش Page layout است. اگر این گزینه انتخاب شده باشد برای رفع مشکل چاپ متن صفحات باید اندازه آن را حالت عادی تغییر داد.

مطمئن شوید که متن پنهان در فایل ورد وجود ندارد

در برنامه ورد این امکان وجود دارد که بتوانید بخشی از متن را پنهان کنید. متنی که مخفی شده به اندازه یک متن عادی و قابل رویت فضا را اشغال می کند و کاراکترهایی را شامل می شود. اما زمانی که شما سند را چاپ می کنید این متن پنهان شده چاپ نمی شود. در نتیجه شاید مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده به این دلیل است و برای رفع مشکل تنها کافی است که در بخش File و در تب Display، تیک گزینه Hidden Text را بردارید.

مجددا فایل ورد را نصب کنید

شاید برنامه ورد شما درست نصب نشده یا این که به آپدیت شدن نیاز دارد. برای اطمینان از این که مشکل حذف شدن متن در صفحات چاپ شده ربطی به برنامه ورد ندارد بهتر است یک بار برنامه را حذف کرده و مجددا آن را نصب کنید. البته می توانید قبل از این کار گزینه تعمیر مایکروسافت آفیس را هم امتحان کنید. در قسمت کنترل پنل شما می توانید برنامه را تعمیر کرده و مجددا کیفیت چاپ را بررسی کنید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =