اشتراک گذاری

ارورها و کدهای خطا در پرینتر

ظاهر شدن ارورها و کدهای خطا در پرینتر، خبر از بروز مشکلی خاص در این دستگاه می دهند. این کدها با ظاهر شدن در نمایشگر دستگاه، وجود ایراد در بخش های مختلف آن را به اطلاع کاربر می رسانند. در واقع چاپگرها مشکلات خود را در قالب کدهای خطا به کاربر اعلام می کنند. شما برای سر در آوردن از انواع ارورها و کدهای خطا در چاپگر، تنها باید معنی آنها را بدانید تا بتوانید اقدامات مناسب را برای برطرف کردن آنها انجام دهید. 

گاهی برای رفع این ارورها باید کد دستوری خاصی را به دستگاه بدهید و گاهی نیز لازم است که بخش هایی از دستگاه بررسی و اصلاح شوند. بنابراین اگر کار شما به طور مستقیم با این دستگاه مرتبط است یا زیاد با آن سر و کار دارید، باید با ارورها و کدهای خطا در پرینتر آشنا باشید.

ارورها و کدهای خطا در پرینتر

معنی انواع ارورها و کدهای خطا در پرینتر

وجود چاپگرها چه در دفتر، چه خانه و چه مؤسسات دیگر، برای انجام چندین فعالیت روزانه به یک ضرورت تبدیل شده است. اما این دستگاه ها هم درست مانند هر دستگاه دیگری، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. اولین قدم برای برطرف کردن مشکلات چاپگر، آشنایی با آن مشکل و درک آن است. مهم نیست پرینتر شما از چه برندی است، چون ممکن است زمانی با انواع ارورها و کدهای خطا در چاپگر رو به رو شوید.

 همچنین گاهی نیاز به تعمیر تخصصی قطعات داخلی پرینتر یا حتی تعویض آنها خواهد بود که شما باید فورا برای این کار اقدام کنید. کد خطای  E50، کد خطای  E51 ،  کد خطای E54، کد خطای  E60، خطای چاپگر  Replace PF Kit، کد خطاهای 23، 22، 21، 20 و خطای نرخ تصویر، از رایج ترین ارورها و کدهای خطا در پرینترها هستند که در این مطلب آنها را بررسی می کنیم.

تعمیرات تخصصی پرینتر اینجا انجام میشه ، برای مشاوره رایگان کلیک کن 👈: نمایندگی تعمیر پرینتر

کد خطای  E50 یکی از ارورها و کدهای خطا در پرینتر

کد خطای  E50، که یکی از ارورها و کدهای خطا در پرینتر است که نقص عملکرد واحد فیوزر را نشان می دهد. فیوزر بخشی از دستگاه است که برای اتصال کاغذ به چاپگر داغ می شود. وقتی مشکلی در دمای دستگاه وجود داشته باشد، این کد خطا ظاهر می شود. مشکل می تواند گرم شدن بیش از حد دستگاه یا درست گرم نشدن آن باشد.

راه حل

اگر کد خطای چاپگر E50 را در صفحه نمایش پرینتر مشاهده کردید، دستگاه را به مدت 5 دقیقه خاموش کنید و دوباره آن را روشن کنید. دستگاه را به مدت 10 دقیقه در این حالت بگذارید و اجازه دهید تا ریکاوری شود. این کار به تنظیم مجدد دمای دستگاه کمک می کند. اگر این کد خطا ادامه پیدا کرد، حتما به یک کارشناس متخصص تعمیر پرینتر مراجعه کنید.

کد خطای  E51

کد خطای  E51، نشان دهنده نقص عملکرد واحد لیزر چاپگر است. واحد لیزر بخشی از دستگاه است که به نوشتن اطلاعات روی سطح درام کمک می کند. این کد از ارورها و کدهای خطا در پرینتر نشان می دهد که پرتو لیزر شناسایی نمی شود.

راه حل

برای رفع این مشکل، یک بار چاپگر را خاموش کرده و دوباره آن را روشن کنید. این کار باید مشکل را برطرف کند. به این صورت می توانید یک بار دیگر از چاپ اسناد و فایل های خود بپردازید. اگر این مشکل ادامه داشت، حتما برای حل آن از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

کد خطای E54

این کد خطای چاپگر، نشان دهنده اختلال در عملکرد موتور اصلی است. موتور یکی از مهم ترین قطعات پرینتر است که وظیفه هدایت سایر قطعات چاپگر را بر عهده دارد. اگر با ظاهر شدن این کد از ارورها و کدهای خطا در پرینتر، مشکوک به وجود مشکل در موتور این دستگاه هستید، حتما آن را بررسی کنید. چون ممکن است سایر اجزا نیز درگیر مشکل شده باشند.

راه حل

اولین کاری که برای انواع ارورها و کدهای خطا در چاپگر باید انجام دهید این است که چاپگر را خاموش کرده و سپس دوباره آن را روشن کنید. اگر ظاهر شدن کد خطا همچنان ادامه پیدا کرد، سعی کنید چاپگر را بدون واحد تونر روشن کنید. در این حالت باید بررسی کنید که آیا موتور می چرخد یا نه. اگر موتور دستگاه مشکلی ندارد، تونر را تعویض کنید تا مشکل حل شود. 

در صورتی که خطای E54 ادامه پیدا کرد، باید حتما به یک کارشناس مراجعه کنید. چون ممکن است نیاز باشد موتور پرینتر را عوض کنید. در صورت بی توجهی به این ارور، احتمال زیادی وجود دارد که با انواع ارورها و کدهای خطا در چاپگر مواجه شوید.

بیشتر بخوانید: علت کند شدن سرعت پرینتر

کد خطای  E60

کد خطای  E60 یکی دیگر از ارورها و کدهای خطا در پرینتر است که در بسیاری از این دستگاه ها دیده می شود. نمایش این کد خطا در نمایشگر، نشان دهنده خرابی فن است. چاپگر دارای چهار فن خنک کننده است و اگر حتی یکی از فن ها ایراد داشته باشد، این کد خطا ظاهر می شود.

راه حل

اولین کاری که باید برای حل این مورد از انواع ارورها و کدهای خطا در چاپگر انجام دهید، این است که چاپگر را خاموش کرده و دوباره آن را روشن کنید. این کار در بیشتر موارد، مشکل را حل می کند. با این حال اگر همچنان همان خطای چاپگر را دریافت می‌کنید، ممکن است به تشخیص یک متخصص تعمیر پرینتر نیاز پیدا کنید تا بررسی کند که کدام یکی از فن ها باعث بروز این مشکل شده اند.

خطای چاپگر  Replace PF Kit

اگر این کد خطا را در چاپگر خود مشاهده می کنید، به این معنی است که عمر کاغذکش های دستگاه و بخش های جداسازی، به پایان رسیده و باید آنها را تعویض کنید. همچنین این نشان می دهد که کیت تغذیه کاغذ نیاز به تعویض دارد. علاوه بر این ها، ممکن است در این میان، دچار گیر کردن کاغذ در دستگاه شوید. شما برای حل این مورد از ارورها و کدهای خطا در پرینتر، به پشتیبانی و کمک یک کارشناس متخصص نیاز دارید. بنابراین اگر مهارت و تجربه ندارید، به هیچ وجه خودتان برای برطرف کردن این مشکل، دست به کار نشوید.

کد خطاهای 23، 22، 21، 20

همه این کدهای خطای چاپگر، نشان دهنده خرابی دیود لیزری دستگاه هستند. دیودهای لیزری، اطلاعاتی را که قرار است روی سطوح درام چاپ شوند می نویسند و هر یک از این ارورها و کدهای خطا در پرینتر، نشان دهنده خرابی یکی از آنها است.

یکی از راه حل های ارورها و کدهای خطا در پرینتر

برای برطرف کردن این کد خطاها در پرینتر، پس از خاموش و روشن کردن چاپگر، اگر همچنان نمایش این ارورها ادامه پیدا کرد، باید واحد لیزر را تعویض کنید.

خطای نرخ تصویر

خطای نرخ تصویر، یکی از رایج ترین خطاهای چاپگر است و زمانی رخ می دهد که تنظیمات سرعت چاپگر در محدوده قابل قبولی برای چاپ نباشد.

راه حل

تغییر بافت تصویر یا تنظیمات سرعت چاپ، از راه های ساده برای حل این مشکل چاپگر هستند. افزایش باندهای تصویر، یکی از روش های حل این مورد از ارورها و کدهای خطا در پرینتر است. اما اگر این مشکل، همچنان ادامه پیدا کند، باید حتما از یک کارشناس مجرب تعمیرات پرینتر کمک بگیرید.

5/5(1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 2 =