اشتراک گذاری

دلایل بی کیفیت بودن پرینت چیست؟

در بین مشکلات متعددی که یک پرینتر دارد، بی کیفیت بودن پرینت یکی از رایج ترین آن ها است که کاربران زیادی با آن درگیر هستند. دلایل متعددی برای چاپ بی کیفیت پرینتر وجود دارد. در کنار این دلایل، راه حل هایی نیز جهت رفع مشکل ایجاد شده ارائه می شود.

با وجود کارایی و مزیت های زیادی که یک پرینتر دارد، مشکلات متعددی که حین استفاده و کار با این دستگاه ها ایجاد شده و کاربران را به دردسر می اندازد نیز غیر قابل انکار است. مشکلاتی مانند مشکلاتی که در حین فرایند چاپ بروز می کند و مربوط به خرابی برخی از قطعات این دستگاه ها است، مانند خرابی و نیاز به تعمیر درام پرینتر کیوسرا و مشکلاتی که در شبکه شدن دستگاه مشاهده می شود.

برخی دیگر از این اختلالات، مربوط به قابلیت پرینت دستگاه می شود. مهم ترین و رایج ترین مشکل مشاهده شده در پرینتر های مختلف، جدای از مدل و نام برند دستگاه مربوطه، کاهش کیفیت در چاپ و بی کیفیت بودن پرینت است. این مشکلی است که در بسیاری از دستگاه ها مشاهده می شود. حال سوال مطرح شده برای اکثر کاربران، دلایل متعدد بروز این حالت است و این که چگونه می توان، مشکل چاپ بی کیفیت پرینتر را برطرف کرد. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

دلایل بی کیفیت بودن پرینت چیست؟

بی کیفیت بودن پرینت شامل چه حالت هایی می شود؟

زمانی که می گوییم پرینت های گرفته شده در یک دستگاه ضعیف است، بدون در نظر گرفتن دلیل این بی کیفیتی و مدل دستگاه، بهتر است دقیقا به چگونگی این بی کیفیتی اشاره کرد. در اولین قدم، پرینت های انجام شده به هیچ عنوان وضوح و کیفیت لازم را ندارند. در واقع کیفیت چاپ به مراتب کم تر از استانداردی است که دستگاه برای چاپ و پرینت دارد.

این بی کیفیتی را می توان از جنبه های دیگری نیز دید. برای مثال پرینت ها بسیار روشن بوده یا این که چاپ تار و تیره ای دارند. این تیرگی یا روشنی در حدی است که تصویر و متن روی سند پرینت شده به خوبی قابل خواندن یا دیده شدن نیست. نوع دیگری که می توان از آن به عنوان بی کیفیت بودن پرینت یاد کرد، نصفه پرینت شدن یک سند است. خط افتادن روی کاغذ پرینت شده، لکه دار بودن برگه، پرینت خاکستری و مواردی از این قبیل همگی نشان دهنده چاپ بی کیفیت پرینتر است.

دلایل چاپ بی کیفیت پرینتر شامل چه مواردی می شود؟

 همان طور که گفته شد، کیفیت پرینت متاثر از عملکرد بخش های مختلفی است. به صورت کلی، دلایل بی کیفیت بودن پرینت را می توان در دلایل زیر جست و جو کرد:

 • کثیف بودن بخش های مختلف پرینتر مانند کارتریج، تونر، درام و هد دستگاه می تواند دلیل مهمی برای چاپ بی کیفیت پرینتر باشند. با جمع شدن گرد و غبار به مرور زمان روی بخش های مختلف پرینتر و تمیز نشدن دستگاه، این امر می تواند روی کیفیت پرینت تاثیر منفی بگذارد.
 • بهم خوردن تنظیمات پرینتر یکی از مهم ترین دلایل بی کیفیت بودن پرینت است که می تواند به شدت روی کیفیت چاپ تاثیر بگذارد. هر دستگاهی یک سری تنظیمات چاپ دارد که باید روی بهترین کیفیت و رزولوشن تنظیم شده باشد. در صورت بهم خوردن این تنظیمات، کیفیت پرینت نیز کم می شود.
 • استفاده از کاغذ های نا مناسب و بی کیفیت یکی دیگر از دلایل مهم بی کیفیت شدن پرینت است. در هر دستگاهی باید متناسب با نوع و مدل دستگاه و کاغذی که باید برای آن استفاده شود، کاغذ هایی با بالاترین کیفیت را مورد استفاده قرار داد.
 • استفاده کردن از اسناد و تصاویری که کیفیت و وضوح پایینی دارند نیز می تواند خود موجب پایین آمدن کیفیت چاپ شوند.
 • بروز مشکل در کارتریج و تونر و کاهش کیفیت آن ها، خصوصا در اثر گرمای زیاد، رطوبت و … نیز می تواند روی کیفیت چاپ اثر بگذارد. تونر های تاریخ مصرف گذشته، پایین آمدن سطح تونر و … همگی روی بی کیفیت بودن پرینت بی تاثیر نیست.
 • خرابی و بروز مشکل در درام دستگاه که خود می تواند روی عملیات پرینت تاثیر زیادی داشته باشد و آن را با مشکل مواجه سازد.

چگونه می توان مشکل بی کیفیت بودن پرینت را در دستگاه مورد نظر برطرف کرد؟

حال که با دلایل کلی چاپ بی کیفیت پرینتر آشنا شدیم، می توان به راه حل هایی اشاره کرد که به کمک آن ها می توان این مشکل را برطرف کرد. هر یک از این راه حل ها ممکن است با توجه به مدل دستگاه یا قابلیت های آن کمی متفاوت نیز شود. مهم ترین راه حل ها شامل موارد زیر است:

 • از کاغذ های با کیفیت و متناسب با پرینتر استفاده کنید.
 • از نگهداری کاغذ ها در جای مرطوب و پر از گرد و غبار خودداری کنید.
 • دستگاه را مرتب سرویس کرده و بخش های مختلف آن را تمیز کنید.
 • در زمان عدم استفاده از پرینتر و خاموش بودن آن روی دستگاه را با یک روکش تمیز بپوشانید.
 • از قرار دادن پرینتر در جای گرم و دارای حرارت، مکان بسیار خشک یا دارای رطوبت بالا جلوگیری کنید.
 • تنظیمات دستگاه را روی بالاترین وضوح و کیفیت قرار دهید.
 • سرعت پرینت در دستگاه مورد نظر را در حد مطلوبی نگه داشته و تنظیم کنید.
 • درایور ها و نرم افزار هایی که روی پرینتر مورد نظر نصب هستند را به روز رسانی کرده و آن ها را مطابق جدید ترین آپدیت ها، به روز کنید.
 • از تونر و کارتریج اصلی دستگاه استفاده کنید و از کیفیت آن مطمئن شوید. از قرار دادن تونر یا کارتریج در مکان های آلوده و نامناسب نیز خودداری نمایید.

از یک مرکز حرفه ای برای تعمیرات تخصصی کمک بگیرید

تمام این راه حل ها می تواند به شما برای رفع مشکلات چاپ دستگاه کمک کند. در نهایت اگر با وجود تمام این راه حل ها، باز هم شاهد بی کیفیت بودن پرینت در دستگاه مورد نظر بودید، می توان با مراجعه به مراکز تعمیرات دستگاه های پرینتر، مشکلات ایجاد شده در این دستگاه ها اعم از چاپ بی کیفیت پرینتر را برطرف کرد. مرکز سخت افزار ایران یکی از این مراکزی است که می تواند بهترین خدمات را در این زمینه ارائه دهد.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩