اشتراک گذاری

روش های کاهش مصرف جوهر درپرینتر

کاهش مصرف جوهر در پرینتر یکی از دغدغه های ذهنی کسانی است که روزانه تعداد زیادی سند برای چاپ کردن دارند. این افراد باید هرچند وقت یک بار بودجه ای را به خرید کارتریج یا شارژ آن اختصاص دهند که در طولانی مدت بسیار هزینه بر است. از این رو آگاهی از ترفندهای صرفه جویی در مصرف مرکب می تواند تا حد زیادی هزینه های تحمیل شده به این قبیل افراد را کمتر نماید. در نوشتار پیش رو روش هایی برای کاهش مصرف جوهر در چاپگر بیان می شود.

صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر

راه کارهایی که به کاهش مصرف جوهر در پرینتر کمک می کنند

اگر جزء کسانی هستید که هر ماه بودجه قابل توجهی را برای خرید کارتریج جدید درنظر می گیرید، ادامه مقاله را از دست ندهید. زیرا با استفاده از تکنیک های ساده ای می توانید موجب کاهش مصرف جوهر در پرینتر شوید. این تکنیک ها از سوی کارشناسان تعمیر پرینتر اعلام شده اند.

خریداری کارتریج با ظرفیت بالا برای کاهش مصرف جوهر در چاپگر

امروزه کارتریج های  XLدر بازار مصرف موجود هستند که ظرفیت زیادی دارند و امکان چاپ تعداد بیشتری برگه را در اختیار شما قرار می دهند. ظرفیت این کارتریج ها چندین برابر انواع معمولی است. اگر یکی از این کارتریج های XL را خریداری نمایید، قیمت تمام شده آن نسبت به چند عدد کارتریج معمولی ارزان تر تمام می شود.

محدود کردن چاپ رنگی

معمولا کارتریج های مشکی در مقایسه با انواع رنگی با نرخ کمتری به فروش می رسند. پس بهتر است از چاپ رنگی فقط در مواردی استفاده کنید، که به آن واقعا نیاز دارید. برای مثال لازم نیست نامه های اداری به صورت رنگی که هزینه بالایی به دنبال دارد، کپی شوند. البته برای این که دستگاه تنها از رنگ مشکی استفاده کند؛ باید تنظیمات آن را روی حالت Black and White بگذارید.

استفاده از نرم افزار برای مدیریت چاپ

راه کار دیگری که موجب کاهش مصرف جوهر در پرینتر می شود، نصب برنامه های مخصوصی است که به مدیریت تعداد اسناد چاپ  شده کمک می کند. از جمله این نرم افزار ها می توان FinePrint را نام برد که قابلیت های قابل قبولی دارد و مانع از چاپ صفحات ناخواسته می شود.

برای مثال گاهی قصد دارید که تنها از صفحات خاصی از یک فایل PDF پرینت بگیرید. حال می توانید از طریق نرم افزار صفحات مورد نظر خود را برگزینید تا فقط از آن ها پرینت گرفته شود. این کار علاوه بر صرفه جویی در مصرف مرکب، کاهش مصرف کاغذ را نیز به دنبال دارد.

کاهش مصرف جوهر در پرینتر

خاموش کردن دستگاه در سیستم موثر در کاهش مصرف جوهر در پرینتر

برای کاهش مصرف جوهر در چاپگر بهتر است پیش از آن که ماشین را خاموش کنید، آن را از سمت کامپیوتر غیرفعال نمایید. این اقدام موجب می شود که مخزن کارتریج بسته شود، در نتیجه از خشک شدن آن ممانعت به عمل می آید. در واقع با این کار عمر مفید مرکب بیشتر شده و مدت طولانی تری می توانید از آن استفاده کنید.

صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر با بروزرسانی پرینتر

آپدیت پرینتر کمک می کند که ایرادات مربوط به کارتریج و سایر بخش های ماشین برطرف شود؛ بنابراین میزان مصرف جوهر تا حد زیادی کاهش می یابد. پس اگر چندین سال است که چاپگر خود را بروزرسانی نکرده اید، در اسرع وقت این کار را انجام دهید.

صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر

بررسی پیش نمایش چاپ  

قبل از این که دکمه نهایی را برای چاپ بفشارید، بهتر است که پیش نمایشی از فایل را مشاهده نمایید. چنانچه با نرم افزار  Wordکار می کنید، با فشار دادن همزمان دکمه های Ctrl+F2 می توانید پیش نمایش سند مربوطه را ببینید. به دقت تمام بخش های فایل را مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم متون و تصاویر اضافی را حذف کنید. همچنین چاپ را روی حالتی بگذارید که میزان مصرف کاغذ و جوهر کمتر شود.

تمیز کردن پرینتر و صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر

روش دیگر برای کاهش مصرف جوهر در پرینتر این است که به طور مرتب آن را تمیز کنید. چون احتمال دارد که نازل های جوهر با مرکب خشک مسدود شده، یا هد ماشین کثیف باشد. برای پاک کردن وسیله می توانید از یک پارچه مرطوب بدون پرز استفاده کنید و تمام جوهرهای خشک شده و اضافی را تمیز نمایید.

 خوندن آموزش تمیز کردن پرینتر لیزری  تو کاهش مصرف جوهر پرینتر بهت کمک میکنه!

آیا می دانستید استفاده از فونت مناسب بر کاهش مصرف جوهر در پرینتر موثر است؟

ترفند دیگر این است که یک فونت مناسب را برای چاپ اسناد برگزینید؛ زیرا فونت های مختلف با توجه به دیزاین و میزان ضخامت خود از نظر مصرف مرکب با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال انتخاب فونت Calibri به جای Arial باعث می شود که نیاز به مصرف جوهر کمتری برای پرینت گرفتن سند باشد. هنگامی که تنها اطلاعات فایل مورد نظر برای شما مهم است و محدودیتی در رابطه با نوع فونت ندارید، این شیوه می تواند بسیار مفید واقع شود.

عدم توجه به هشدار اتمام جوهر برای کاهش مصرف در چاپگر

پس از این که حجم مصرف مرکب به مقدار خاصی می رسد، چاپگر پیغامی را مبنی بر اتمام جوهر نشان می دهد. برای کاهش مصرف جوهر در پرینتر بهتر است که این هشدار را نادیده بگیرید. زیرا در این حالت تقریبا 30 درصد مرکب هنوز داخل کارتریج باقی مانده است. تنها زمانی نسبت به تعویض کارتریج اقدام کنید که واقعا کیفیت چاپ پایین آمده باشد.

5/5(1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =