اشتراک گذاری

علت روشن نشدن پرینتر

روشن نشدن پرینتر یکی از مسائلی است که برای همه کسانی که با پرینتر سر و کار دارند، ممکن است اتفاق بیفتد. این مشکل به ویژه در مجموعه یا سازمان هایی که زیاد با پرینتر سر و کار دارند یا جاهای شلوغی که کار اصلی آن ها با دستگاه چاپگر است، می تواند دردسر ساز شود. البته در مواقعی که با این مشکل مواجه شدید، بهتر است ابتدا روش های ساده را بررسی کنید و سپس به دنبال موارد فنی تر بروید. در این مقاله با علت روشن نشدن پرینتر و راه حل آن آشنا خواهید شد.

روشن نشدن پرینتر

بررسی دلایل روشن نشدن پرینتر

  • خراب شدن مین برد

یکی از مهم ترین قسمت های پرینتر مین برد یا همان برد اصلی است. وظیفه مین برد برقرار کردن ارتباط بین قطعات پرینتر است. همچنین مین برد وظایف هر یک از قطعه ها را نیز تعیین می کند.

حال که با وظیفه مین برد آشنا شدید، متوجه می شوید که اگر این قطعه خراب شود می تواند علت روشن نشدن پرینتر باشد. خرابی مین برد ممکن است باعث شود دستگاه ناگهان خاموش شود و دیگر روشن نشود. یادتان باشد که همیشه برای اتصال پرینتر به برق از محافظ استفاده کنید، زیرا مهم ترین دلیل خرابی مین برد نوسانات برق است.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت سفید چاپ کردن پرینتر

  • خراب شدن برد پاور، یک علت روشن نشدن پرینتر

برد پاور همان منبع تغذیه است که وظیفه تامین برق را دارد. وظیفه برد پاور آن است که برق 220 ولت را که از نوع AC است به برق مورد نیاز برای قطعات پرینتر که از نوع DC تبدیل کند. این برق سپس از طریق مین برد به قطعه های دیگر منتقل می شود. دلیل خرابی منبع تغذیه نیز همان طوری که برای مین برد گفتیم، نوسان برق است. شما می توانید با استفاده از محافظ برق با کیفیت از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.

  • خراب شدن دکمه پاور

در خیلی از موارد علت روشن نشدن پرینتر، خراب بودن دکمه پاور است. خراب شدن دکمه پاور معمولا به دلیل استهلاک است که بعد از مدتی استفاده از پرینتر ممکن است با آن مواجه شوید.

  • استفاده بیش از حد از پرینتر

هر پرینتر ظرفیت مشخصی دارد که اگر بیش از این میزان از دستگاه استفاده شود، موجب می شود قطعات، تحت فشار قرار بگیرند و این استفاده بیش از حد می تواند علت روشن نشدن پرینتر باشد.

  • مشکل نیمه نرم افزاری، علت روشن نشدن پرینتر

گاهی یک مشکل نیمه نرم افزاری و نیمه سخت افزاری ممکن است علت روشن نشدن پرینتر باشد. این مشکل می تواند با یک ریست ساده برطرف شود. هرچند این مشکل کمتر پیش می آید، اما نباید آن را نادیده گرفت.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: روش های کاهش مصرف جوهر درپرینتر

راه حل هایی برای رفع مشکل روشن نشدن چاپگر

بهتر است بررسی خود را برای پیدا کردن علت روشن نشدن پرینتر، از ساده ترین کار شروع کنید. در زیر مراحل بررسی این مشکل را برای شما می گوییم.

  • بررسی پریز و محافظ

پیش از هر کاری، از سالم بودن پریز برق و محافظ دستگاه مطمئن شوید. برای اطمینان از این کار می توانید سیم را به پریز دیگر متصل کنید تا از سالم بودن پریز دستگاه مطمئن شوید. گاهی هم ممکن است محافظ به دلیل استهلاک، نتواند میزان برق مورد نیاز پرینتر را تامین کند و علت روشن نشدن پرینتر همین موضوع باشد.

  • کابل و آداپتور خارجی

یکی از اولین کارهایی که برای پیدا کردن علت روشن نشدن پرینتر بهتر است انجام دهید، آن است که کابل پرینتر را بررسی کنید تا مطمئن شوید کابل در جایی دچار قطعی، تا خوردگی یا آسیب نشده باشد. می توانید برای اطمینان بیشتر، از کابل دیگری استفاده کنید و پرینتر را با کابل جدید هم تست نمایید.

  • بررسی اتصالات

هنگامی که با روشن نشدن چاپگر مواجه شدید، یکی دیگر از کارهایی که تست آن در اولویت قرار دارد، بررسی اتصالات کابل ها به ویژه پورت های دستگاه است. خرابی پورت های چاپگر می تواند یک علت روشن نشدن چاپگر باشد.

  • ریست کردن پرینتر

اگر از سالم بودن پریز برق، محافظ و کابل ها مطمئن شدید، ممکن است با یک مشکل نیمه نرم افزاری مواجه باشید و با یک ریست ساده، پرینتر روشن شود.

اگر متوجه شدید هیچ یک از راه کارهایی که گفتیم علت روشن نشدن پرینتر نیست، بهتر است پرینتر را به یک فرد کارشناس نشان دهید. در واقع، خرابی مین برد، برد پاور و دکمه پاور همان طور که در بالا هم توضیح دادیم، یک کار تخصصی است و نیاز به مهارت دارد. اگر شما مهارتی در این زمینه ندارید، هرگونه دستکاری این قسمت ها می تواند خسارت زیادتری را به شما تحمیل کند. به همین دلیل می توانید از خدمات تعمیر پرینتر استفاده کنید.

Rate this post

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 10 =