اشتراک گذاری

آموزش نحوه پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان

این روز ها از پرینتر ها چه به عنوان مصرف شخصی در خانه و چه به عنوان یک وسیله کاربردی در سازمان ها و ادارات، استفاده زیادی می شود. هر پرینتر اما بر اساس میزان و نوع کارتریجی که دارد، قابلیت پرینت تعداد مشخصی از کاغذ را دارا است. ظرفیت مخزن رنگ و جوهر هر پرینتری با دیگری متفاوت است و همین امر تعیین می کند که یک پرینتر تا چه مدت زمانی می تواند کارایی لازم را داشته باشد.

در نتیجه یکی از موارد مهمی که کاربران پرینتر های متفاوت با آن مواجه می شوند، پر کردن و شارژ کارتریج های دستگاه است. با این حال موضوعی که در وهله اول برای شارژ کارتریج ها مطرح می شود، نوع پرینتر است. چرا که بر اساس نوع دستگاه، شرایط و نحوه شارژ کارتریج نیز متفاوت خواهد بود. یکی از پرینتر های پر استفاده، پرینتر های جوهر افشان هستند. در ادامه به بررسی نحوه پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان و نکات مربوط به آن می پردازیم.

پرینتر های جوهر افشان چگونه کار می کنند؟

پیش از آن که به بررسی نحوه شارژ کارتریج پرینتر جوهر افشان بپردازیم، بهتر است با نحوه کارکرد و مشخصات این دسته از پرینتر ها بیش تر آشنا شویم و ببینیم که به چه پرینتر هایی جوهر افشان گفته می شود.

چرا که در میان مدل های متفاوت پرینتر، هر یک به نحوه متفاوتی و بر اساس نوع کارکرد شارژ می شود و حتی برخی از آن ها مانند پرینتر های لیزری را نباید در خانه شارژ کرد. در میان پرینتر های متفاوت، انواع جوهر افشان از جمله پر کاربرد ترین نوع پرینتر ها، چه در استفاده خانگی و چه اداری و سازمانی محسوب می شود.

پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان

این پرینتر ها همان طور که از نام شان نیز مشخص است به صورت کامل از جوهر برای فرایند چاپ و پرینت خود استفاده می کنند. همین امر فرایند پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان را به مراتب آسان تر از دیگر نمونه ها می کند. علاوه بر این، به صورت کلی کارتریج های پرینتر های جوهر افشان ساختار ساده تری دارند. نکته ای که در خصوص کارتریج های این مدل پرینتر باید در نظر داشت، نوع متفاوت آن ها بسته به مدل پرینتر جوهر افشان است. در مدل های متفاوت کارتریج ها به سه حالت زیر دیده می شوند:

  • کارتریج مشکی
  • کارتریج رنگی
  • کارتریج مشترک برای جوهر مشکی و رنگی

بر اساس این مدل های متفاوت کارتریج و بررسی آن در وهله نخست می توان کار پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان را انجام داد. در ادامه به بررسی این کار به صورت مرحله به مرحله می پردازیم.

اولین مرحله خرید جوهر با کیفیت

قبل از هر کاری باید جوهر های مورد نیاز دستگاه خود را خریداری کنید. انتخاب نوع و رنگ جوهر باید بر اساس نوع دستگاه صورت بگیرد. یک کیت رنگی بسیار با کیفیت را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید. دقت داشته باشید که این کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چرا که جوهر با کیفیت روی حفظ کارکرد و کیفیت دستگاه شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

علاوه بر این توجه داشته باشید که حتما جوهری که خریداری می کنید با نوع پرینتر شما کاملا سازگار باشد و درست مناسب پرینتر جوهر افشان تان خریداری شود. بنابراین در قدم اول برای پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان انتخاب و خرید یک کیت جوهر با کیفیت و اصلی است. بعد از خرید برای شروع کار، تمام رنگ ها را به ترتیب روی میز چیده و دستمال کاغذی، چسب نواری و سرنگ های تمیز را نیز در کنار رنگ ها قرار دهید.

خارج کردن کارتریج های خالی برای پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان

در این مرحله باید کارتریج های خالی شده را از دستگاه جدا کنید. اول از همه حتما مطمئن شوید که دستگاه را خاموش کرده اید و آن را از برق کشیده اید. سپس درب پرینتر را باز کرده و کارتریج ها را به دقت جدا کنید. روی کارتریج های پرینتر های جوهر افشان یک برچسب وجود دارد. در این جا برای انجام فرایند شارژ کارتریج پرینتر جوهر افشان خود، باید به آرامی این برچسب را جدا کنید. در زیر این برچسب یک سوراخ بسیار ریز وجود دارد که از این طریق می توان جوهر ها را وارد کارتریج کرد.

ادامه مراحل پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان در صورتی که کارتریج رنگی و مشکی یکی باشد به چه صورت است؟

در این قسمت از کار فرایندی ساده پیش روی شما است. تنها نکته مهم و قابل توجه در این قسمت از کار، توجه به نوع و رنگ کارتریج است. در واقع باید به دقت رنگ های درست را در کارتریج مربوطه بریزید. ریختن رنگ اشتباه به معنی خراب کردن کارتریج و فرایند چاپ بوده و در این صورت باید کارتریج ها را کامل تعویض کنید. اول از هر کاری برای این که فرایند شارژ کارتریج پرینتر جوهر افشان خود را به درستی انجام دهید، بهتر است بر اساس نوع کارتریج خود، رنگ ها را به ترتیب سوراخ های روی کارتریج مرتب کنید.

برای تشخیص این که کدام سوراخ مربوط به کدام رنگ است می توانید از یک سوزن باریک استفاده کنید. به این ترتیب سوزن را درون سوراخ کرده تا رنگ مورد نظر را بررسی کنید. البته روی دستورالعمل های مربوط به دستگاه نیز می توان نوع رنگ هر سوراخ را تشخیص داد. سپس با یک دستمال تمیز اطراف کارتریج را تمیز کنید و رنگ های اضافه را پاک کنید.

با یک سرنگ تمیز، رنگ مربوط به هر کارتریج را کشیده و از طریق همان سوراخ اشاره شده در بالا، به آهستگی و با دقت رنگ را به درون کارتریج تزریق کنید. بعد از اتمام کار پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان مورد نظر، باز هم رنگ های اضافه اطراف سوراخ کارتریج را با دستمال تمیز پاک کنید تا کار به اتمام برسد. سپس کارتریج را در جای خود قرار دهید.

شارژ کارتریج های مشکی و رنگی مجزا از هم

در صورتی که کارتریج مورد استفاده در دستگاه پرینتر جوهر افشان شما از نوع مجزا باشد ( به این معنی که رنگ مشکی از کارتریج رنگی جدا باشد ) کار شما آسان تر است. به این ترتیب کارتریج رنگ مشکی را جدا کرده و مطابق آن چه در بالا برای پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان گفته شده عمل می کنید. برای کارتریج های رنگی نیز همین منوال را به صورت جداگانه انجام می دهید.

برای شارژ کارتریج پرینتر جوهر افشان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همان طور که در این جا مشاهده کردید، انجام فرایند پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان کار دشواری نیست. تنها چیزی که نیاز دارید دقت و تمرکز کافی برای انجام کار است. اما با این حال نکاتی وجود دارد که بهتر است حتما در خصوص انجام فرایند شارژ کارتریج به آن ها توجه کرد. از جمله مواردی که در زیر مشاهده می کنید:

  • اول از همه حتما جوهر های با کیفیت و متناسب با دستگاه خود را خریداری کنید.
  • به هیچ عنوان در صورت خالی شدن کامل کارتریج از دستگاه خود استفاده نکنید، این کار به دستگاه آسیب می رساند.
  • می توان هر چند وقت یک بار سطح جوهر کارتریج ها را بررسی کرد.
  • از دستگاه در دوره های منظم استفاده کنید تا جوهر درون کارتریج ها خشک نشود.
  • بعد از پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان بهتر است با استفاده از یک کیت هواگیری، هوای درون آن ها را بگیرید.
  • از پر کردن بیش از حد نیاز کارتریج ها خودداری کنید. در صورت بیرون ریختن رنگ اضافی درون کارتریج در دستگاه، هد پرینتر آسیب می بیند.
  • بهتر است سطح روی سوراخ ها را بعد از پر کردن کارتریج ها، با یک نوار چسب یا پوششی که در خود کیت رنگ ها قرار داده شده است بپوشانید تا مانع از نشت رنگ به بیرون و همچنین خشک شدن آن در صورت عدم استفاده از دستگاه شوید.

در نهایت بعد از اتمام کار شارژ کارتریج پرینتر جوهر افشان بهتر است به منظور بررسی عملکرد درست دستگاه، پرینتر را روشن کرده و چند برگه را به عنوان تست پرینت بگیرید. علاوه بر این، دستور العمل اشاره شده در بالا یک دستور عمومی برای پر کردن کارتریج پرینتر جوهر افشان است.

برای انجام این کار بهتر است در قدم نخست دفترچه خود دستگاه و همچنین دستورالعمل کیت رنگی خریداری شده را به دقت بررسی کنید و نکات مجزای اشاره شده در آن را در حین کار دنبال نمایید. علاوه بر این، در صورتی که هر گونه مشکلی در خصوص کارتریج ها و شارژ آن ها داشتید، می توانید به مراکز تعمیرات تخصصی دستگاه های پرینتر مراجعه کنید.

1/5(1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩